اجاره ملک در ترکیه

بسیاری از افرادی که در اجاره ملک در ترکیه هستند، در این کشور اقامت دائم ندارند. این مسئله باعث می‌شود که برای دوره طولانی عدم حضور در این کشور، هزینه نگهداری ساختمان ازجمله شارژ ماهانه یا امکان خرابی بخشی از منزل برای صاحب ملک به صرفه نباشد. بهترین و به صرفه‌ترین راه‌حل مقابله با این‌گونه مسائل، اجاره دادن ملک در ماه‌های خروج از کشور است. البته این راه‌حل می‌تواند برای عده‌ای از صاحبان ملک ترسناک باشد و دردسرهای اجاره منزل آن‌ها را از این کار منصرف کند. مسائلی مانند پیدا کردن مستأجر مناسب و اعتماد به او، آسیب احتمالی به ملک و دیگر هزینه‌ها، اغلب آن‌ها را متقاعد می‌کند که منزل خود را با وجود همه دشواری‌ها حتی برای مدت یک سال خالی نگه‌دارند. ولی جالب است بدانید که همه این مشکلات و دردسرها به‌سادگی قابل‌حل است. تنها باید بدانید که در این شرایط چگونه عمل کنید. برای اینکه با روند و مراحل اجاره ملک در ترکیه بیشتر آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

اجاره ملک در ترکیه چگونه است؟

قیمت اجاره ملک در ترکیه از طرف دولت تعیین می‌شود و در طول سال ثابت می‌ماند و در ابتدای هر سال چیزی نزدیک به 10 درصد به این مبلغ اضافه می‌شود. البته اگر اجاره دریافتی به دلار یا یورو باشد این مبلغ ثابت خواهد ماند. پرداخت پول کلانی به‌عنوان رهن نیز مانند ایران وجود ندارد و تنها اجاره دو یا سه ماه به شکل امانت به مالک پرداخت می‌شود. مبلغ اجاره ملک شما کاملا بسته به این است که در چه محله‌ای قرار دارد.

اجاره طولانی‌مدت: اگر می‌خواهید ملک خود را برای مدتی طولانی اجاره بدهید، بهتر است که اجاره‌بها را به‌صورت 6 ماهه دریافت کنید و خودتان را کمتر درگیر اینگونه حساب‌کتاب‌ها کنید. اگر مبلغ اجاره ملک شما بیشتر از 500 لیر در ماه باشد، حتما باید پرداخت‌ها به‌وسیله بانک انجام‌گرفته باشد و به‌این‌ترتیب امکان پیگیری این پرداخت به سادگی وجود خواهد داشت. بهتر است که برای اجاره بلند مدت منزل و ملک خود مخصوصا اگر خودتان در کشور اقامت نخواهید داشت به یک وکیل و یا مشاور املاک معتبر مراجعه کنید و کمک بگیرید. گاهی اوقات مستاجران طولانی‌مدت می‌توانند در برخی مواقع مشکل‌ساز باشند و شما به یک نماینده قانونی در ترکیه نیاز خواهید داشت.

اجاره کوتاه‌مدت: پس از سال 2016 قانونی مبنی بر ثبت اسامی افرادی که در ترکیه منازل را به صورت کوتاه‌مدت اجاره می‌کنند به وجود آمده است. طبق این قانون نام این افراد باید در سیستم GIYKIMBIL ثبت شود تا امکان کنترل بیشتری چه از سوی دولت و چه از سوی مالکان اصلی وجود داشته باشد. برای این کار شما به‌عنوان مالک باید از نزدیک‌ترین کلانتری به منزل مجوز دستیابی به این نرم‌افزار را دریافت کنید. فردی که این رمز را دریافت می‌کند به شکل قانونی مسئول ارسال نام مستأجران خواهد بود. اگر ملک خود را برای اجاره به‌دست شرکت‌ها و آژانس‌های املاک سپرده‌اید، حتما باید قراردادی که آن‌ها را متعهد به ثبت اسامی همه مستأجران می‌کند ببندید و این مسئولیت را بر عهده آن‌ها بگذارید. عدم انجام این کار برای هرروز 700 لیر جریمه به دنبال خواهد داشت و پلیس مرتبا فعالیت اجاری همه منازل را زیر نظر دارد. البته لازم به ذکر است که شما تنها در صورت داشتن اجازه کار در ترکیه می‌توانید این رمز را دریافت کنید در غیر این صورت باید این مسئولیت را بر عهده شرکت‌ها و آژانس‌های اجاره املاک و مدیریت اجاره بگذارید.

چگونه ملک خود را اجاره بدهیم؟

در قدم نخست شما باید قرارداد اجاره منزل را به بهترین شیوه ممکنه تنظیم کنید. در ترکیه قرارداد شماست که حرف اول را میزند و بسیاری از حقوق، بیشتر از آنکه به نفع مستأجر باشد به نفع مالک است. برای مثال شما می‌توانید خانه‌تان را در برابر هرگونه آسیبی که مستأجر می‌تواند به منزل شما وارد کند بیمه کنید. تنها کافی است در قرارداد این مسئله ذکر شود و مستأجر مسئول تمامی این‌گونه خسارات خواهد بود. شما باید تمامی مسائل و مشکلات ممکنه را در قرارداد ذکر کنید. اگر قرارداد شما به خوبی تنظیم نشده باشد ممکن است حتی برای مسائل بدیهی مانند دریافت اجاره، تخلیه و پرداخت قبوض نیز دچار مشکل شوید. در واقع تنها یک قرارداد خوب و مناسب است که می‌تواند سود شما از اجاره و خالی نماندن ملک را تضمین کند. در غیر این صورت ممکن است شما حتی متحمل ضرر شوید. شما می‌توانید با جست‌وجو و دیدن سایر قراردادها خودتان قرارداد لازم را تنظیم کنید اما بهتر و مطمئن‌تر است که با یک مشاور املاک مطمئن مشورت کنید و تنظیم قراردادتان را به آن‌ها بسپارید.

اجاره خانه در استانبولنگران هزینه شرکت‌های املاک برای اجاره ملک در ترکیه نباشید. خدمات این‌گونه شرکت‌ها اغلب ارزان‌قیمت هستند و به طور کلی اطمینان از درستی قرارداد و تضمین سود، کالایی است که شما در قبال این هزینه خریداری می‌کنید و می‌توان گفت که برای شما به صرفه خواهد بود. علاوه بر این اغلب شرکت‌های املاک مسئولیت مدیریت منزل شما را در زمان خروج از ترکیه نیز بر عهده خواهند داشت و شما خیالتان از این جهت نیز راحت خواهد بود. در حقیقت شما می‌توانید مسائلی از جمله تضمین پرداخت اجاره و قبوض و ارسال آن به حساب شما و تخلیه مستأجر قبلی و پیدا کردن مستأجر جدید را به آن‌ها بسپارید. جالب است بدانید که برخی از این شرکت‌ها حتی در زمانی که خانه شما خالی از مستأجر است و شرکت امکان یافتن مستأجر جدید نداشته است، اجاره‌بهای ماهیانه را به‌حساب شما واریز می‌کنند.

البته با این تفاسیر، هزینه استخدام یک شرکت مشاور املاک برای این مسائل برای عده‌ای به هیچ عنوان به‌صرفه نیست. از طرفی دیگر پیدا کردن یک آژانس مناسب و اعتماد به آن نیز جزو دردسرهای دیگری است که حتی با دردسر یافتن مستأجر و تنظیم قرارداد برابری می‌کند. در میان این شرکت‌ها کلاه‌برداران زیادی وجود دارد که برای مثال ممکن است منزل شما را به‌صورت روزانه به توریست‌ها اجاره بدهند و پول بسیار زیادی دریافت کنند ولی تنها مبلغ ذکرشده در قرارداد را به‌حساب شما واریز کنند. مورد اعتماد بودن شرکت املاک مورد نظر یکی دیگر از مسائلی است که باید حتما از آن مطمئن شوید.

شما تنها می‌توانید با توجه به شرایط شخصی‌تان بهترین تصمیم را بگیرید. اگر به مدت یک سال متوالی در ترکیه اقامت نخواهید داشت و دوست و آشنایی برای کنترل شرایط نمی‌شناسید بد نیست که با رعایت تمامی جوانب احتیاط از یکی از این شرکت‌ها کمک بگیرید. در غیر این صورت اگر شما می‌خواهید که نهایت سود ممکنه را از اجاره منزلتان ببرید و کمترین هزینه را داشته باشید، توصیه می‌شود که خودتان مستأجر پیدا کنید و مسئولیت همه امور را بر عهده بگیرید.

چگونه می‌توانید بهترین آژانس مشاوره املاک را پیدا کنید؟

در ابتدا شما باید برای خودتان جواب چندین سوال را پیدا کنید.

قیمت خانه اجاره در ترکیهآژانس منتخب شما قرار است ترکی باشد یا ایرانی؟ سوابق و تجربه این شرکت‌ها را بررسی کنید. اگر ملک خود را به یکی از آژانس‌های معاملات ملکی ترک برای اجاره سپرده باشید، اغلب آن‌ها با شما برای کنترل شرایط و مدیریت ملک اجاره‌شده قرارداد خواهند بست. در این زمینه به توصیه افرادی که این تجربه را داشتند تکیه کنید. ترجیحا از افراد خارجی این اطلاعات را کسب کنید.
آیا قراردادی که شرکت و آژانس با شما می‌بندد، قرارداد مناسبی است؟ در یک قرارداد مناسب حق شما خواهد بود که تمامی مدارک مربوط به فعالیت اجاره ملک‌تان را ببینید. برای مثال باید مدارکی در جهت اینکه قبوض به نام چه کسی پرداخت‌شده‌اند و اجاره‌ها در چه زمانی و به چه حسابی واریزشده‌اند وجود داشته باشند. شما باید در هرزمانی که بخواهید این مدارک را چک و کنترل کنید. حتما قرارداد را با وکیل خودتان بررسی کنید و اگر به زبان ترکی تسلط کافی دارید، خودتان این مسئولیت را برعهده بگیرید.

آیا ملک شما پرطرفدار است؟ اگر ملک شما در منطقه توریستی و یا پرطرفداری واقع شده باشد، از سپردن آن به مشاوران املاک خودداری کنید. اغلب آن‌ها ملک شما را به‌صورت روزانه اجاره خواهند داد و از ملک شما کسب درامد خواهند کرد.

آژانس چه نمونه تبلیغاتی دارد؟

حتما نمونه تبلیغات قبلی املاک این آژانس را مشاهده کنید. تبلیغات ضعیف می‌تواند جلوی اجاره ملک شما را بگیرد.

ضمنا می توانید با اقداماتی نظیر:

در زمان‌های کوتاه‌مدت به ملکتان زنگ بزنید و بررسی کنید که چه کسی تلفن را برمی‌دارد و مشخصات او را یادداشت کنید و در صورت مغایرت با مشخصاتی که آژانس به شما اعلام کرده بود، کنترل اوضاع را به‌دست بگیرید.

اگر آشنایی دارید از او خواهش کنید تا مدارک را به شکل حضوری بررسی کند و از صحت آن‌ها مطمئن شود و یا سرزده به ملکتان سر بزند و از درستی اوضاع مطمئن شود. علاوه بر این می‌توانید یکی از دوستان را به‌عنوان یک مشتری جلو بفرستید و برخورد آژانس و شرایط آن‌ها را زیر نظر بگیرید.

شما می توانید برای خرید و اطلاع از به روزترین لیست قیمت، تخفیف، برنامه پرداخت املاک مسکونی و تجاری در استانبول ترکیه، از طریق واتساپ و یا شماره 09126068567 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

املاک تامی پراپرتی

برای دریافت مشاوره خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه فرم زیر را پر کنید.

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید

آخرین مطالب

ارزیابی زمین در ترکیه

ارزیابی زمین در ترکیه

ترکیه در یک ارزیابی بین المللی از یک سیستم اطلاعات املاک و مستغلات مطابق با استاندارد … بسته به قطعه زمین و کاداستر (arazi) قابل طبقه بندی است. مفهوم زمین؛ مالیات … از قبل مشخص می شود که حساب بر چه اساسی برگزار می شود.

ادامه مطلب »
کد HES

کد HES

کد HES یک کد شخصی است که به منظور کاهش حضور افراد که تست آنها مثبت هستند یا با بیمار مثبت تماس دارند و از شرکت آنها در مجامع عمومی جلوگیری می کند ، توسط وزارت بهداشت اجرا می شود. داشتن کد HES معتبر هنگام ورود به هر مکان عمومی اجباری است.

ادامه مطلب »

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.