حواله به بانک های ترکیه (سوئیفت)

حواله به بانک های ترکیه از طریق سوئیفت

همانطور که می‌دانید برای ارسال حواله لیر به ترکیه می‌تواند محدودیت‌ها و مشکلات زیادی وجود داشته باشد. مخصوصا به علت محدودیت‌های ایجاد شده این روزها در ایران سخت‌ تر از سابق می‌توان وجه را به شکل بین‌المللی جا به‌ جا کرد. در این شرایط ترکیه یکی از مقاصد تحصیلی و کاری ایرانیان است. علاوه بر این بسیاری شرکت‌ها با شرکت‌های ترکی در مبادله تجاری هستند. با ما همراه باشید تا یکی از راه‌های انتقال بین‌المللی وجه و ارسال حواله به بانک های ترکیه از طریق سوئیفت (Swift) را به شما معرفی کنیم.

SWIFT چیست؟

SWIFT مخفف Society for the Worldwide Interbank Financial Telecommunication یک نوع علامت اختصاری برای شناسایی بانک‌هاست. از سوئیفت کد برای انتقال وجه‌های بین‌المللی و ارسال حواله‌های ارزی استفاده می‌شود. حتی خود بانک‌ها از این سیستم برای انتقال پیام به یکدیگر استفاده می‌کنند. این کد هم‌اکنون در 11 هزار بانک و موسسه‌ی مالی در 209 کشور جهان استفاده می‌شود. طبق آمار سال 2010 روزانه بیش از 15 میلیون پیام سوئیفت ارسال می‌شود. گفته می‌شود که میزان پیام‌های ردوبدل شده در سال 2015، بیش از 6 میلیارد پیام بوده است.سوئیفت کد یک کد 8 الی 11 رقمی است. اگر سوئیفت کد 8 رقمی باشد یعنی شعبه‌ بانک مقصد مشخص نشده است زیرا 3 کد آخر، متعلق به کد شعبه است. در زیر معنای ارقام و اعداد سوئیفت کد را برای شما توضیح می‌دهیم:

بخش اول دارای 4 کاراکتر: این بخش معرف بانک مقصد است. ازآنجایی‌که کد بانک‌ها به حروف است، این 4 کاراکتر را قطعا حروف تشکیل می‌دهند.

بخش دوم دارای 2 کاراکتر: این بخش معرف کشور مقصد است. مثل IR برای ایران یا TR برای ترکیه. این بخش را حروف انگلیسی تشکیل می‌دهد.

بخش سوم دارای 2 کاراکتر: این بخش کد موقعیتی بانک مقصد است.

بخش چهارم دارای 3 کاراکتر: این بخش کد شعبه بانک مقصد است و اختیاری است.سوئیفت سیستمی است که نقل و انتقالات بانکی نه به‌ صورت پول بلکه به‌ صورت رمز بین دو بانک و اعتباری که آن‌ها نزد یکدیگر دارند، در آن انجام می‌گیرد. این اطلاعات و رمزها در حقیقت میان کامپیوترهای مبدا و مقصد وجود دارد و رمز تا پیش از رسیدن به کامپیوتر مقصد بازشدنی نیست. این سیستم یکی از امن‌ترین سیستم‌های انتقال پول به خارج از کشور است و تاکنون هیچ موردی از عدم کارایی و یا بروز اشتباه در آن گزارش نشده است.

تاریخچه SWIFT

سوئیفت در سال 1973 در بروکسل بلژیک نخستین گذار استفاده شد. ریشه‌ این پروتکل به جنگ جهانی دوم می‌رسد زمانی که ارتش برای انتقال پیام‌ها به‌ صورت رمزی از ابتکاری با نام Teleprinter Exchange یا به‌طور اختصاری Telex استفاده می‌کرد. کمی بعد این روش به روشی بین‌المللی میان مؤسسات مالی تبدیل شد. به‌تدریج با پیشرفت تکنولوژی این روش قدیمی شد و از آنجایی‌ که کند بود و امنیت کافی را نداشت کم‌کم از میان برداشته شد.

زمانی که پول به حالت الکترونیکی امروزه درامد از این روش صرفا برای انتقال پیام بانکی استفاده می‌شد. در ادامه در سال 1973 پس از مدت‌ها بررسی و مطالعه، سوئیفت به‌ عنوان جایگزین تلکس انتخاب شد و بروکسل به‌ عنوان یک شهر بی‌طرف به‌ عنوان مقر دفتر مرکزی سوئیفت انتخاب شد. در کمتر از سه سال 500 موسسه و 22 کشور به سوئیفت پیوستند و به‌تدریج این سیستم جای خود را در میان بانکداری جهانی باز کرد.

SWIFT چگونه کار می‌کند؟

سوئیفت سیستم انتقال اعتبار الکترونیکی است ولی هیچ‌گونه پولی را ردوبدل نمی‌کند. درواقع سوئیفت صرفا یک سیستم پیام‌رسانی بانکی و یک پروتکل ارتباطی است. بانک‌هایی که با یکدیگر این‌چنین تبادل اطلاعاتی را انجام می‌دهند باید در انتقال اعتبار با یکدیگر مرتبط باشند. هر موسسه اقتصادی یک پایانه کامپیوتری دارد و سیستم سوئیفت مربوط به خود را راه‌اندازی می‌کنند.

کارمزد SWIFT

حواله‌ای که شما در سیستم سوئیفت ارسال می‌کنید می‌تواند کارمزدهای متفاوتی داشته باشد. میزان کارمزد بسته به محلی که از طریق آن اقدام می‌کنید، مبلغ پول واریزی و کشور مقصد متفاوت می‌تواند باشد. مسئله خوشحال‌کننده این است که انتقال پول میان بانک‌هایی که فاصله جغرافیایی کمتری از یکدیگر دارند، اغلب کارمزد کمتری را شامل می‌شود.

بخش مهمی از این کارمزد متعلق به بانک‌های واسطه است. درواقع پول شما زمانی که از مبدا به سمت مقصد حرکت می‌کند مستقیم واریز نمی‌شود و یک سری توقف در ایستگاه‌های میانی دارد. این کارمزد با توجه به مبلغ پول واریزی و قانون بانک واسطه تعیین می‌شود. شما می‌توانید کارمزد بانک‌های واسطه را خودتان بپردازید یا اعلام کنید که از مبلغ پول برداشته شود. در حقیقت شما سه راه پیش رو دارید.

OUR: در این راه شما به‌عنوان فرستنده همه‌ی کارمزدهای بانک واسطه را می‌پردازید.

SHA: در این راه هزینه‌ی کارمزد بین فرستنده و گیرنده تقسیم می‌شود. بخشی را شما ابتدا پرداخت می‌کنید و بخشی دیگر از پول ارسالی کسر می‌شود.

BEN: در این راه کلیه هزینه با گیرنده خواهد بود زیرا از مبلغ پول ارسالی کسر خواهد شد.

نوع دیگری از کارمزد نیز وجود دارد که ارسال‌کننده از شما همان ابتدا دریافت می‌کند و بسته به میزان پول، صادرکننده و سرعت است. هرچه حواله شما سریع‌تر برسد کارمزد بیشتری پرداخت خواهید کرد.

Swift در ترکیه به چه شکل است؟

بانک‌های کشور ترکیه به سیستم بین‌المللی متصل هستند. این مسئله انتقال مالی به ترکیه را برای ما کمی سخت می‌کند.

برای انتقال مالی از طریق سوئیفت به حسابی در یکی از بانک‌های ترکیه باید اطلاعات زیر را داشته باشید:

  • نام دارنده حساب
  • IBAN NUMBER
  • سوئیفت کد
  • نام بانک
  • کد شعبه، درصورتی‌که می‌خواهید پول از شعبه خاصی برداشت شود

انتقال پول از چند ساعت کاری تا 4 روز کاری می‌تواند طول بکشد و توجه داشته باشید که بانک‌های ترکیه شنبه‌ها و یکشنبه‌ها تعطیل‌اند و اگر کار حواله ارسالی‌تان به این روزها بکشد، گیرنده باید برای برداشت پول تا دوشنبه صبر کند.نکته :توجه داشته باشید که مسئولیت هرگونه اشتباهی در این اطلاعات کاملا با خود شماست پس اطلاعات را با دقت وارد کنید.

شما می توانید برای خرید و اطلاع از به روزترین لیست قیمت، تخفیف، برنامه پرداخت املاک مسکونی و تجاری در استانبول ترکیه، از طریق واتساپ و یا شماره 09126068567 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

املاک تامی پراپرتی

برای دریافت مشاوره خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه فرم زیر را پر کنید.

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید

آخرین مطالب

ارزیابی زمین در ترکیه

ارزیابی زمین در ترکیه

ترکیه در یک ارزیابی بین المللی از یک سیستم اطلاعات املاک و مستغلات مطابق با استاندارد … بسته به قطعه زمین و کاداستر (arazi) قابل طبقه بندی است. مفهوم زمین؛ مالیات … از قبل مشخص می شود که حساب بر چه اساسی برگزار می شود.

ادامه مطلب »
کد HES

کد HES

کد HES یک کد شخصی است که به منظور کاهش حضور افراد که تست آنها مثبت هستند یا با بیمار مثبت تماس دارند و از شرکت آنها در مجامع عمومی جلوگیری می کند ، توسط وزارت بهداشت اجرا می شود. داشتن کد HES معتبر هنگام ورود به هر مکان عمومی اجباری است.

ادامه مطلب »

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.