راه های تمدید اقامت در ترکیه

راه های تمدید اقامت در ترکیه به این صورت است که اغلب برای مدت محدودی صادر می‌شود. در واقع شما باید پیش از اتمام تاریخ مجوز اقامت خود در ترکیه جهت تمدید آن اقدام کنید. در غیر این صورت مشمول جریمه خواهید شد و حتی ممکن است با درخواست تمدید مجوز اقامت شما در این کشور موافقت نشود و شما مجبور به ترک خاک ترکیه بشوید. در زیر می‌توانید با چگونگی تمدید مجوز اقامت در ترکیه آشنا شوید.

راه های تمدید اقامت در ترکیه به چه صورت است؟

در ترکیه افرادی که در ترکیه صاحب ملک هستند، افرادی که با شهروندان ترک ازدواج‌ کرده‌اند، افراد شاغل با مجوز کار و خانواده‌شان، می‌توانند مطابق با هدف اقامت با ارائه مدارک لازم و پرداخت هزینه‌های تمدید، مجوز اقامت خود را تمدید کنند.

شما برای تمدید اجازه اقامت در ترکیه باید هزینه تمدید کارت مجوز اقامت، تمدید مجوز، بیمه سلامت، مترجم و دفترخانه رسمی، تأیید آپوستیل در صورت لزوم را پرداخت کنید. توجه داشته باشید که برای تمدید مجوز اقامت در ترکیه حتما به بیمه سلامت نیاز دارید و باید تحت پوشش بیمه باشید. افراد شاغل و خانواده‌شان به‌ صورت خودکار تحت پوشش بیمه محل کار فرد هستند زیرا هیچ محلی در ترکیه حق به کار گرفتن نیرو بدون پرداخت حق بیمه را ندارد.

شما برحسب نوع اقامت درخواست تمدید خود را ارائه خواهید کرد. به‌ طور کلی تاریخ اتمام مجوز شما می‌تواند تاریخ آغاز فرآیند تمدید باشد. شما از 60 روز پیش از اتمام تاریخ اتمام اقامت می‌توانید برای تمدید آن اقدام کنید. بر اساس نوع مجوز اقامت شما ممکن است روند تمدید متفاوتی را پیش رو داشته باشید.حتماً پیش از اقدام از کامل بودن مدارکتان مطمئن شوید. عکسی که شما ارائه می‌کنید باید متعلق به 6 ماه اخیر باشد و به شکل کامل قابل شناسایی و در سیستم آپلود شود. پس از ثبت درخواست در سیستم برای شما برگه درخواست مجوز صادر می‌شود و شما می‌توانید با همین برگه بصورت قانونی تا تاریخ دریافت کارت اقامتتان، حق ورود و خروج از ترکیه و اقامت را داشته باشید. شما با این برگه باید شخصا برای تمدید مجوز اقامت خود را اداره مهاجرت مراجعه کنید.

پس از پرداخت هزینه‌های مربوطه فیش پرداختی را به همراه دیگر مدارک موردنیاز در پاکت گذاشته و از طریق پست و یا پیک به اداره مهاجرت ارسال کنید. توجه داشته باشید که به هنگام ارسال به کامل بودن و منطبق بودن مدارک دقت لازم را داشته باشید چون شما مسئول هرگونه اشتباهی در این زمینه خواهید بود.

درخواست شما به‌طور کامل ارزیابی خواهد شد و در صورت موافقت، مجوز اقامت شما از طریق اداره کل مهاجرت درب منزل شما ارسال خواهد شد.

ممکن است مراجع مربوطه از شما درخواست کنند تا برای مراجعه حضوری به اداره مهاجرت بروید. این درخواست می‌تواند چند دلیل داشته باشد:

 • احتمال دارد آنها بخواهند در مورد ورود شما به ترکیه و اقامت در آن پرسش کنند.
 •  احتمال اخراج شما از ترکیه وجود داشته باشد.
 • مسئله‌ای وجود داشته باشد که باید حضوری و شخصا به اطلاع شما برسانند.

برای تأیید و کسب اطلاعات لازم شما باید شماره تلفن معتبر و یا آدرس ایمیل خود را به اداره مهاجرت بدهید تا آنها شما را از طریق ایمیل و یا تماس تلفنی با خبر کنند. پس حتما مراقب تماس‌ها و ایمیل‌های خود باشید.

مدارک لازم برای تمدید اقامت ترکیه با اجاره ملک:

 

 • راندوو یا درخواست تمدید مجوز اقامت در ترکیه
 • اصل و کپی گذرنامه
 • کپی صفحات گذرنامه
 • اجاره‌نامه
 • 4 قطعه عکس 4 در 6
 • در صورت اقامت کاری و یا تحصیلی مدارک مربوطه از سازمان معتبر و یا مؤسسات دولتی
 • ترجمه عقدنامه برای متأهلین
 • برگه نفوس یا آدرس ثبت شده در شهرداری
 • کپی پشت و رو کارت اقامت پیشین
 • گواهی ولادت برای افراد زیر 18 سال
 • بیمه سلامت معتبر
 • فیش پرداخت هزینه‌های اداری مهاجرت

 

مدارک لازم برای تمدید مجوز اقامت در ترکیه با خرید ملک:

شما علاوه بر مدارک ذکر شده بالا باید مدارک زیر را نیز ارائه بدهید:

 • کپی سند ملک
 • تأییدیه سند ساختمان
 • کروکی تأیید شده در شهرداری

 

مدارک لازم برای درخواست تمدید مجوز اقامت در ترکیه به چه شکل است؟

نخست مطمئن شوید که گذرنامه‌تان طی 60 الی 90 روزی که صدور اقامت جدیدتان طول می‌کشد اعتبار دارد و شما طی این مدت مدرک معتبری نزد خود دارید.
شما باید عکسی مربوط به 6 ماه گذشته با زمینه سفید و قابل‌تشخیص را ارائه بدهید.
حتما فرد برای درخواست باید بیمه سلامت جامع یا بیمه تکمیلی (مبلغ بیمه با توجه به سن افراد متفاوت است) داشته باشد.
اگر گذرنامه‌تان با حروف لاتین نباشد، باید ترجمه رسمی شود و ترجمه رسمی آن ضمیمه مدارک شود.
اگر نام و نام خانوادگی شما در گذرنامه متفاوت باشد، شما باید مدرکی که اطلاعات دقیق شما را به نمایندگی از کشور مبدأ اثبات کند، ارائه بدهید.
اگر نام و یا نام خانوادگی شما تغییر کرده باشد باید با مراجعه به ادارات محلی اطلاعات خودتان را به روز کنید.
ممکن است از شما گواهی تولد نیز خواسته شود.
اگر فرد زیر 18 سال باشد باید پدر و یا مادر و یا نمایندگان قانونی او رضایت‌نامه و تعهدنامه را به‌واسطه اشخاص حقوقی به اداره مهاجرت ارسال کنند.

رد درخواست تمدید اقامت در ترکیه

اگر درخواست شما به هر دلیلی از سوی مراجع مهاجرت ترکیه رد شد شما ده روز زمان دارید تا خاک این کشور را ترک کنید. در صورت حضور در این کشور پس از این مدت مشمول جریمه خواهید بود و باید حین خروج رسید پرداخت آن را به همراه داشته باشید.

شما می‌توانید در این ده روز نوع درخواست اقامت خود را تغییر دهید. به‌ عنوان‌ مثال اگر درخواست اقامت توریستی شما رد شده باشد می‌توانید این بار با خرید ملک و یا تحصیل درخواست اقامت مجدد بدهید.

شما می توانید برای خرید و اطلاع از به روزترین لیست قیمت، تخفیف، برنامه پرداخت املاک مسکونی و تجاری در استانبول ترکیه، از طریق واتساپ و یا شماره 09126068567 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

املاک تامی پراپرتی

برای دریافت مشاوره خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه فرم زیر را پر کنید.

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید

آخرین مطالب

ارزیابی زمین در ترکیه

ارزیابی زمین در ترکیه

ترکیه در یک ارزیابی بین المللی از یک سیستم اطلاعات املاک و مستغلات مطابق با استاندارد … بسته به قطعه زمین و کاداستر (arazi) قابل طبقه بندی است. مفهوم زمین؛ مالیات … از قبل مشخص می شود که حساب بر چه اساسی برگزار می شود.

ادامه مطلب »
کد HES

کد HES

کد HES یک کد شخصی است که به منظور کاهش حضور افراد که تست آنها مثبت هستند یا با بیمار مثبت تماس دارند و از شرکت آنها در مجامع عمومی جلوگیری می کند ، توسط وزارت بهداشت اجرا می شود. داشتن کد HES معتبر هنگام ورود به هر مکان عمومی اجباری است.

ادامه مطلب »

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.