رتبه بندی دانشگاه های ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه موفق شده‌اند تا در رتبه بندی دانشگاه های ترکیه در جهانی مرتبه قابل قبولی را ازآن خود کنند و با توجه به این مسئله هرساله تعداد بسیاری از افراد دانشگاه‌های ترکیه را به‌عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می‌کنند. در آخرین رتبه‌بندی‌ها کیفیت دانشگاه‌های ترکیه در سطح جهانی در رتبه‌بندی هفتم قرارگرفته است. در رتبه‌بندی‌های مربوط به بهترین دانشگاه‌های خاورمیانه دانشگاه‌های ترکیه از رتبه یک تا سه را از آن خودکرده‌اند و این در حالی است که دانشگاه تهران در رتبه 6م و دانشگاه صنعتی شریف در رتبه 8م خاورمیانه قرار دارد.

دانشگاه های ترکیه؟

امروزه ترکیه بیش از 200 دانشگاه دارد و از این میان، بیشتر این دانشگاه‌ها دولتی هستند. جالب است بدانید که تا سال 1970 تنها 8 موسسه آموزش عالی در ترکیه وجود داشته است. بنابراین اغلب دانشگاه‌های ترکیه تازه تأسیس هستند.

یکی از جوان‌ترین دانشگاه های ترکیه دانشگاه بین‌المللی آنتالیا است که در سال 2012 آغاز به پذیرش دانشجو کرد. این دانشگاه هدف خود را بر جذب دانشجوی خارجی گذاشته است.

نخستین دانشگاه خصوصی ترکیه دانشگاه بلیکنت است که در سال 1984 تأسیس شد. این دانشگاه امروزه یکی از برترین دانشگاه‌های جهان است.

در ترکیه دانشگاه‌هایی که رتبه جهانی بالاتری دارند از محبوبیت بیشتری برخوردارند. شما می‌توانید برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای این دانشگاه‌ها اقدام کنید.

بهترین دانشگاه های ترکیه در شهرهای اصلی این کشور یعنی آنکارا و استانبول قرار دارد.

رتبه بندی دانشگاه های ترکیه در سطح جهانی

در رتبه‌بندی دانشگاه‌های ترکیه 10 دانشگاه در رتبه‌های بالای QS قرار دارند و طبق آخرین رتبه‌بندی در سال 2019، به‌طورکلی 45 دانشگاه در ترکیه در این رتبه‌بندی قرار داشتند. از معروف‌ترین و بهترین دانشگاه‌های ترکیه می‌توان به دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه آنکارا، کوچ، سابانجی، دانشگاه فنی استانبول، دانشگاه استانبول، بغاز و… اشاره کرد.

این رتبه‌بندی‌ها اغلب بر اساس عملکرد آموزشی و همچنین پژوهشی و همچنین رتبه‌بندی دانشگاه‌ها از سوی اعضای جامعه دانشگاهی در منطقه و جهان، تعیین می‌شود.

علاوه بر این مسائلی ازجمله کیفیت اساتید با توجه به رتبه علمی، بورس‌های دانشگاهی، تعداد دانشجویان، امکانات تحصیلی، پژوهشی، آزمایشگاهی و تعداد نشریات و مقالات چاپ‌شده در مجلات علمی دنیا، در این رتبه‌بندی مؤثر است.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های ترکیه بر اساس QS

 

 • دانشگاه کوچ رتبه 448
 • دانشگاه بیلکنت رتبه 456
 • دانشگاه سابانجی رتبه 501
 • دانشگاه فنی خاورمیانه رتبه 551
 • دانشگاه بغاز ایچی رتبه 571
 • دانشگاه فنی استانبول رتبه 651
 • دانشگاه حاجی تپه رتبه 801
 • دانشگاه قاضی رتبه 801
 • دانشگاه استانبول رتبه 801
 • دانشگاه آنکارا 801

 

لیست رتبه‌بندی دانشگاه های ترکیه بر اساس Times Higher Education Ranking  در سال 2019

 

 • دانشگاه سابانجی رتبه 351
 • دانشگاه کوچ رتبه 401
 • دانشگاه بیلکنت رتبه 501
 • دانشگاه بغاز ایچی رته 501
 • دانشگاه حاجی تپه رتبه 501
 • دانشگاه فنی خاورمیانه میانه رتبه 601
 • دانشگاه فنی استانبول رتبه 601
 • دانشگاه آتلیم رتبه 801
 • دانشگاه ارجی یس رتبه 801
 • دانشکده فنی دانشگاه قبضه رتبه 801
 • دانشگاه استانبول رتبه 801
 • دانشگاه آناتولی رتبه 801
 • دانشگاه آکدنیز رتبه 1001
 • دانشگاه آنکارا رتبه 1001
 • دانشگاه قاضی رتبه 1001

 

رتبه‌بندی دانشگاه‌های ترکیه از سوی URAP

یک سیستم رتبه‌بندی معتبر و شناخته شده در گزارش‌های اتحادیه اروپاست. این لیست مداوم به‌روز می‌شود و رتبه‌بندی متفاوتی را ارائه می‌دهد. این رتبه‌بندی از 8 معیار جهت ارائه لیست برترین دانشگاه‌ها استفاده می‌کند. بر اساس URAP بهترین دانشگاه‌های ترکیه به شرح زیر هستند:

 1. دانشگاه استانبول
 2. دانشگاه حاجت تپه
 3. دانشگاه اورتادوغو
 4. دانشگاه آنکارا
 5. دانشگاه قاضی
 6. دانشگاه بیلکنت
 7. دانشگاه فنی استانبول
 8. دانشگاه بغاز ایچی

 

دانشگاه بیلکنت

[/vc_column_text][vc_column_text]این دانشگاه در سال 1984 در آنکارا تأسیس شد. بیلکنت یکی از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است و همان‌طور که در رده‌بندی‌های بالا دیده‌اید در اغلب رتبه‌بندی‌های ارائه‌شده در لیست‌های مختلف جایگاه خوبی را از آن خودکرده است. این دانشگاه با رتبه 421 یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه در رتبه‌بندی جهانی است.

مساحت این دانشگاه 2000 هکتار است و 7 دانشکده دارد. علاوه بر این‌ها این دانشگاه یک مدرسه فنی و حرفه‌ای و یک مرکز آموزش موسیقی نیز دارد.

زبان تحصیل در بیشتر رشته‌های این دانشگاه انگلیسی است.

دانشگاه کوچ استانبول

این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است و در رتبه 431 جهانی قرار دارد. البته رشته‌های مهندسی و علوم اجتماعی نیز در این دانشگاه تدریس می‌شوند ولی شهرت دانشکده پزشکی را ندارند. درست مانند بیلکنت تحصیل در این دانشگاه به زبان انگلیسی است.

سابانجی

دانشگاه سابانجی در سال 1994 در حومه استانبول تأسیس شد. این دانشگاه یکی از جوان‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است و سه دانشکده علوم طبیعی، علوم اجتماعی و علوم مهندسی از دانشکده‌های این دانشگاه‌اند.

علاوه بر این در این دانشگاه یک مدرسه زبان انگلیسی تحت نظارت دانشگاه فعالیت می‌کند.

دانشگاه فنی خاورمیانه

این دانشگاه در رتبه 471 جهان قرار دارد و یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه و البته جهان است. زبان تحصیل در این دانشگاه انگلیسی است. شما می‌توانید برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای این دانشگاه اقدام کنید. این دانشگاه در رشته‌های علوم پایه و مهندسی یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه است. در این دانشگاه 45 رشته در کارشناسی تدریس می‌شود. برای ورود به این دانشگاه دارا بودن مدرک آیلتس یا تافل الزامی است.

دانشگاه بغازیچی

این دانشگاه در تنگه بسفر و بخش اروپایی ترکیه قرار دارد و تأسیس آن به سال 1836 بازمی‌گردد. این دانشگاه یکی از ده دانشگاه برتر ترکیه است. در این دانشگاه 5 دانشکده ادبیات، علوم پایه، اقتصاد پایه، فنی و مهندسی وجود دارد. رشته‌های علوم اجتماعی، مهندسی و هنر در این دانشگاه بیشترین طرفدار را دارد.

دانشگاه فنی استانبول

این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های بین‌المللی و دولتی استانبول است که در سال 2009 موفق به کسب رتبه 108 در سطح جهانی شد. دانشجویان از تمامی کشورها و رشته‌ها می‌توانند برای تحصیل در این دانشگاه درخواست بدهند.

شما می توانید برای خرید و اطلاع از به روزترین لیست قیمت، تخفیف، برنامه پرداخت املاک مسکونی و تجاری در استانبول ترکیه، از طریق واتساپ و یا شماره 09126068567 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

املاک تامی پراپرتی

برای دریافت مشاوره خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه فرم زیر را پر کنید.

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید

آخرین مطالب

ارزیابی زمین در ترکیه

ارزیابی زمین در ترکیه

ترکیه در یک ارزیابی بین المللی از یک سیستم اطلاعات املاک و مستغلات مطابق با استاندارد … بسته به قطعه زمین و کاداستر (arazi) قابل طبقه بندی است. مفهوم زمین؛ مالیات … از قبل مشخص می شود که حساب بر چه اساسی برگزار می شود.

ادامه مطلب »
کد HES

کد HES

کد HES یک کد شخصی است که به منظور کاهش حضور افراد که تست آنها مثبت هستند یا با بیمار مثبت تماس دارند و از شرکت آنها در مجامع عمومی جلوگیری می کند ، توسط وزارت بهداشت اجرا می شود. داشتن کد HES معتبر هنگام ورود به هر مکان عمومی اجباری است.

ادامه مطلب »

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.