قوانین راهنمایی رانندگی در ترکیه

برای درک بهتر قوانین راهنمایی رانندگی در ترکیه می دانیم که این روزها دیگر رانندگی و رفت و آمد با خودرو شخصی به بخشی از زندگی روزمره خیلی‌ها تبدیل شده است. به طوری که کسی اگر مجبور نشود مسیری را پیاده نمی‌رود و تنها زمانی با وسیله نقلیه عمومی تردد می‌کند که ماشین نداشته باشد یا استفاده از آن برای مسیر موردنظر به‌ صرفه نباشد. روزانه 20 میلیون ماشین در ترکیه در حال تردد هستند. رفت‌وآمد این تعداد از خودرو با فرهنگ خاص رانندگی شهر به شهر و فرهنگ کلی رانندگی در ترکیه، می‌تواند یک دنیای جدید از تجربیات تازه باشد و البته باید حواستان باشد که دچار مشکل نشوید.

اگر در ترکیه زندگی می‌کنید یا در سفرتان به این کشور از ماشین شخصی استفاده می‌کنید و ناچار به قوانین راهنمایی رانندگی در ترکیه هستید یا می‌خواهید از چند و چون رانندگی در این کشور سر دربیاورید، ما برای شما مجموعه‌ای از قوانین ساده و ابتدایی رانندگی در ترکیه و حتی فرهنگ رانندگی ترک‌ها آماده کرده‌ایم.

نکات اولیه در مورد قوانین راهنمایی رانندگی در ترکیه

سن قانونی رانندگی در ترکیه چه برای موتور و چه برای خودرو شخصی 18 سال است.

شماره تماس ضروری کشور ترکیه، اورژانس، پلیس و آتش‌نشانی و … 112 است. اگر مشکلی برایتان پیش آمد، با گرفتن این شماره می‌توانید کمک بگیرید.

استفاده از تلفن همراه حین رانندگی به هر طریقی ممنوع است.

الکل خون شما باید زیر نیم درصد باشد. اگر پلیس شما را با درصدی بالاتر از این حین رانندگی دستگیر کرد، شما باید جریمه نقدی سنگینی پرداخت کنید و البته گواهینامه شما به مدت 6 ماه غیرقابل استفاده خواهد بود.

نشاندن کودکان زیر 12 سال بر روی صندلی‌های جلو حتی روی صندلی مخصوص کودکان ممنوع است.

بستن کمربند چه برای سرنشینان جلو، چه برای سرنشینان عقب وسیله نقلیه الزامی است.

حواستان باشد که اگر خواستید به چپ بپیچید ممکن است رانندگان همزمان از شما سبقت بگیرند.

رانندگی در شب مخصوصا در جاده‌های کوهستانی توصیه نمی‌شود.

ترک‌ها هم مثل ما وقت و بی‌وقت از بوق استفاده می‌کنند. بنابراین در این زمینه راحت باشید و پیغام‌هایشان را از این طریق دریافت کنید. البته شما پس از ساعت 10 شب تا صبح، حق استفاده از بوق اتومبیل را ندارید.

سرعت مجاز در شهر، 50 کیلومتر بر ساعت، در جاده‌ها و خیابان‌های بزرگ 90 کیلومتر بر ساعت و در بزرگ‌راه‌ها و اتوبان 120 کیلومتر بر ساعت است. اطراف میدان‌ها در بسیاری از شهرهای ترکیه چراغ‌های راهنما وجود دارند. حواستان را حتما جمع کنید که حتی در نیمه‌شب آن‌ها را رد نکنید.

ممکن است در جاده‌های خارج از شهر پلیس با علامت دست یا چراغ شما را وادار به کم کردن سرعتتان بکند؛ حتما این توصیه‌ها را جدی بگیرید.

پلیس‌های ترکیه اغلب 10 الی 20 کیلومتر مانده به شهرها کمین می‌کنند. سرعت شما را با دوربین‌های کنترل سرعت اندازه می‌گیرند و قبض جریمه شما را برای پلیسی که 3 الی 4 کیلومتر جلوتر ایستاده می‌فرستند تا شما را از آن مطلع کنند.

رعایت سرعت مجاز یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین قوانین ترکیه است و می‌تواند شما را از چنگ بسیاری جریمه‌ها نجات دهد. رادارهایی در این کشور نصب شده‌اند که سرعت رانندگان را ثبت کرده و به هنگام عبور از این سرعت شما را به‌صورت اتوماتیک جریمه می‌کند. تخطی از سرعت مجاز بسته به اینکه شما چقدر بیشتر رفته باشید میزان جریمه متفاوتی دارد.

گردش به راست زمانی که چراغ قرمز است مجاز نیست مگر اینکه کنار گذری وجود داشته باشد.

عوارضی بزرگراه‌های ترکیه از همه اروپا ارزان‌تر است و به‌صورت نقدی پرداخت می‌شود. همیشه پول نقد به همراه داشته باشید.

ممکن است در طول رانندگی در ترکیه محکوم به پرداخت جریمه نقدی شوید پس حتما پول نقد به همراه داشته باشید چون ممکن است تا هزینه را از شما دریافت نکنند، به شما اجازه‌ی رفتن ندهند.

با خیال اینکه پلیس همواره شما را چک نمی‌کند و فقط اگر دچار دردسر شدید باید نگران الکل خونتان باشید، بی‌مسئولیت عمل نکنید. گاهی پلیس‌های ترافیکی به طور تصادفی ماشین‌هایی را متوقف می‌کند و از آن‌ها تست الکل می‌گیرد. اغلب این تست را آخر شب‌ها و در اطراف بارها و کلاب ها از افراد می‌گیرند. پس هرقدر هم در مورد تسلط خود به رانندگی در مستی مطمئن هستید به دردسرش نمی‌ارزد چون اگر درصد الکل بالا باشد، علاوه بر جریمه اجازه ادامه مسیر به راننده داده نمی‌شود.

اغلب رانندگان ترک حین سبقت گرفتن در بزرگراه‌ها و تعویض لاین راهنما نمی‌زنند. پس اگر می‌خواهید سبقت بگیرید حتما آن‌ها را با بوق یا چراغ متوجه کنید.

برای جلوگیری از هر خطری حتما از سوار ماشین شدن افراد ناشناس و حتی سوار کردن افراد ناشناس خودداری کنید.

حق تقدم در ترکیه با عابر پیاده است. به عنوان مقال اگر خواستید در حین رانندگی به سمت راست بپیچید، در صورت دیدن عابر پیاده باید توقف کنید. حتی اگر هیچ چراغ راهنمایی وجود نداشته باشد این قانون اجباری است.

پس از رسیدن به خط عابر پیاده باید کاملا توقف کنید.در قوانین راهنمایی رانندگی در ترکیه برای سبقت باید به لاین چپ بروید و پس از سبقت به لاین پیشین خود یعنی همان لاین سمت راست بازگردید. ماندن در لاین سرعت نیز شما را محکوم به پرداخت جریمه می‌کند.

همیشه فاصله لازم را تا خودرو جلو رعایت کنید تا در صورت ترمز گرفتن ماشین جلویی، با آن تصادف نکنید.

راه را برای خودروهای آتش نشانی، اورژانس و پلیس باز نگه‌دارید. لاین سمت راست در مسیرهای چندگانه مخصوص این خودروهاست و هیچ‌گاه در آن‌ها دائما حرکت نکنید چون جریمه می‌شوید.

حتما در هوای مه‌آلود و بارانی، از مه شکن استفاده کنید. این کار احتمال تصادف شما را بسیار کمتر می‌کند. صدای ضبط خودرو را بالا نبرید. خودرو را در پیاده‌رو، ایستگاه تاکسی و اتوبوس و محل‌های پارک ممنوع پارک نکنید.رنگ خودرو را از حالت استاندارد اولیه تغییر ندهید. به‌ طور کلی بهتر است در خودرو تغییری به این شکل وارد نکنید. به هیچ وجه پس از حادثه صحنه را ترک نکنید.

توقف در محل عبور عابر پیاده، حرکات نمایشی با خودرو، استفاده از اگزوزهای صدادار، ایجاد ترافیک، تغییر آنی لاین، حرکت در سمت مخالف، مصرف داروها و مواد محرک پیش از رانندگی از دیگر تخلفاتی هستند که در ترکیه جریمه دارند.

هر تخلف در ترکیه یک امتیاز منفی دارد. گواهینامه شما پس از 8 تخلف، توقیف خواهد شد. تخلف‌ها می‌توانند چیزهای ساده‌ای مثل رد کردن چراغ‌ قرمز، نبستن کمربند یا صحبت با تلفن حین رانندگی باشد پس همه‌ای قوانین را جدی بگیرید.

 

به همراه نداشتن مدارک لازم حین رانندگی امتیاز منفی به شما می‌آید.

 

 • گواهینامه
 • بیمه‌نامه (تمدید به‌صورت سالانه انجام می‌گیرد)
 • مالیات خودرو (صرف پرداخت که دو بار در سال صورت می‌گیرد کافی است)
 • کارت ماشین
 • کارت بیمه (اگر دارید)
 • معاینه فنی (مدت اعتبار این مدرک دو سال است)
 • تمبردار بودن کارت معاینه اگزوز

 

هر آنچه باید در خودرو خود داشته باشید

 

 • جعبه کمک‌های اولیه: به‌سادگی می‌توانید بدانید که چقدر وجود این جعبه می‌تواند برای شما ضروری باشد. مخصوصا اگر در سفر هستید و امکان پیدا کردن داروخانه برایتان دشوار است. این جعبه باید شامل دو باند زخم بزرگ، یک قوطی گاز استریل هیدروفیل، 3 عدد باند مثلثی، 1 عدد محلول ضد عفونی کننده، 10 عدد سنجاق‌قفلی، 1 قیچی کوچک از جنس استیل ضد زنگ، شریان بند، 10 عدد چسب زخم، روکش آلومینیومی سوختگی، 2 جفت دستکش پزشکی و 1 چراغ‌قوه
 • کپسول آتش‌نشانی: کپسول شما باید حداقل یک کیلویی باشد و تاریخ انقضا داشته باشد.
 • تابلوی هشدار یا مثلث اخطار شب نما: دو عدد از این‌ها برای شما کفایت می‌کند. البته باید قابلیت ایستادن هم داشته باشد که دورتر از ماشین شما روی زمین نصب شود
 • جک و آچار چرخ
 • زنجیر چرخ و طناب بوکسل برای زمستان: در حقیقت اداره کل امنیت در فصل زمستان تردد خودروهای بدون زنجیر چرخ و طناب بوکسل را ممنوع کرده است.

 

چه قوانینی بیشتر از همه در رانندگی در ترکیه نادیده گرفته می‌شوند؟

 

 • نبستن کمربند ایمنی سرنشینان
 • عدم توجه به اولویت و حق تقدم عابر پیاده هنگام عبور از خیابان یا گردش به راست
 • توقف نکردن پشت چراغ قرمز
 • عدم توجه به علائم راهنمایی رانندگی
 • سرعت غیرمجاز
 • سبقت غیرمجاز
 • رانندگی در مستی
 • چرخش و تغییر لاین بدون استفاده از راهنما
 • استفاده از تلفن همراه حین رانندگی
 • عدم رعایت حق تقدم خودروهای دیگر
 • عدم رعایت فاصله مجاز تا خودرو جلو
 • عدم استفاده از زنجیر چرخ

 

شما می توانید برای خرید و اطلاع از به روزترین لیست قیمت، تخفیف، برنامه پرداخت املاک مسکونی و تجاری در استانبول ترکیه، از طریق واتساپ و یا شماره 09126068567 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

املاک تامی پراپرتی

برای دریافت مشاوره خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه فرم زیر را پر کنید.

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید

آخرین مطالب

ارزیابی زمین در ترکیه

ارزیابی زمین در ترکیه

ترکیه در یک ارزیابی بین المللی از یک سیستم اطلاعات املاک و مستغلات مطابق با استاندارد … بسته به قطعه زمین و کاداستر (arazi) قابل طبقه بندی است. مفهوم زمین؛ مالیات … از قبل مشخص می شود که حساب بر چه اساسی برگزار می شود.

ادامه مطلب »
کد HES

کد HES

کد HES یک کد شخصی است که به منظور کاهش حضور افراد که تست آنها مثبت هستند یا با بیمار مثبت تماس دارند و از شرکت آنها در مجامع عمومی جلوگیری می کند ، توسط وزارت بهداشت اجرا می شود. داشتن کد HES معتبر هنگام ورود به هر مکان عمومی اجباری است.

ادامه مطلب »

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.