مالیات در ترکیه برای خارجی ها

 

شرایط و قوانین پرداخت مالیات برای اتباع خارجی در ترکیه

مالیات در ترکیه برای خارجی ها چگونه است و آیا خارجی ها در ترکیه مالیات بر دارایی پرداخت می کنند؟ پاسخ مثبت است و اتباع خارجی هیچ فرقی با دیگر افراد آن کشور ندارند. در واقع مالیات، بخش عظیمی از درآمد کشورها را در کل جهان تشکیل می دهند. افراد هر کشور ملزم به پرداخت مالیات هستند و در قبال آن مدیران و سران دولت نیز باید رفاه، آسایش و امکانات گسترده برای شهروندان فراهم کنند. همچنین در مواردی دولت تشویق های مالیاتی بر اساس نوع خدمت و سرمایه گذاری شرکت ها در ترکیه ، قرار می دهد.

کشور ترکیه نیز از این امر مستثنی نیست و قوانین دقیق مالیاتی آن باعث شده که این کشور در چندسال اخیر رشد اقتصادی صعودی و خوبی را طی کند. بخش گسترده ی درآمد دولت ترکیه از طریق اخذ مالیات از مصرف سوخت و استفاده از خودرو است.

مالیاتهای پرداختی توسط شهروندان، بر اساس نوع بازخورد، صورت‌های مختلفی دارد که به صورت زیر است :

 

 • مالیات بر هزینه ها (مصرف)
 • مالیات بر درآمد
 • مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی
 • مالیات بر ارزش افزوده
 • مالیات بر درآمد شرکتها (اشخاص حقوقی)
 • بانکداری و بیمه
 • مالیات بر دارایی (ثروت)
 • مالیات بر اموال
 • حق تمبر
 • مالیات بر ارث و هدیه
 • مالیات بر معاملات

 

مالیات دارایی

همانطور که اشاره شد، تمام شهروندان کشور ترکیه، چه بومی چه خارجی، مستلزم پرداخت این مالیات هستند و کشور ترکیه نیز بایستی در قبال آن خدمات عمومی برای مردم خود ارائه دهد. افراد خارجی با توجه به اینکه پس از مدتی زندگی در کشور ترکیه، توانایی رسیدن به شرایط ایده‌آل خود را دارند، به راحتی می‌توانند برای راحتی و آسایش خود اقدام به خرید ملک کنند. در قبال این امر نیز وظیفه دارند به دولت مالیات بر این داراییشان را پرداخت کنند. پس برای افراد خارجی هیچ راه ارفاق و فراری از مالیات بر دارایی وجود ندارد و باید مانند تمامی شهروندان دیگر، این مالیات را در زمان موعود پرداخت کنند.

مورد دوم، مالیات بر ارث و هدیه است. مالیاتی که برای دارایی‌های به ارث رسیده یا هدیه داده شده تعلق می‌گیرد، شامل تمام دارایی نبوده و تنها ۴ الی ۳۰ درصد آن مشمول پرداخت مالیات است. به یاد داشته باشید، مالیاتی که در کشور خارجی برای اموال به ارث برده شده پرداخت شده است، در کشور ترکیه آن را از مقدار کل قابل پرداختی کسر می‌کنند و شما باید صرفا مقدار مانده را پرداخت کنید. برای پرداخت این مالیات نیز به مدت ۵ سال و در طی دو قسط سالانه، فرصت دارید.

مورد سوم، مالیات بر ارزش افزوده است که که یک مالیات عام بوده و بر همه‌ کالاهای تولیدی اعمال می‌شود. نرخ این مالیات بر اساس نوع کالا و خدمات در کشور ترکیه متغیر بوده و به صورت ۱ درصد، ۸ درصد و ۱۸ درصد است. این مالیات در واقع همان مالیات غیرمستقیم است که دولت از حقوق تمامی شهروندانی که کار می‌کنند و درآمدی کسب می‌کنند، کسر می‌کند. لازم به ذکر است که در این مورد دولت برای شهروندان و اتباع خارجی، تخفیفاتی در نظر گرفته است.

معافیت های مالیاتی

با وجود اینکه قوانین دقیق و سر سختانه‌ ای برای پرداختهای مالیاتی توسط شهروندان وجود دارد، دولت تخفیفاتی نیز برای این مالیاتها در نظر گرفته است. بر اساس این قوانین وضع شده‌ی مالیاتی، در قسمت مالیات بر دارایی و املاک، ساختمان‌هایی که متعلق به کشورهای خارجی است، مانند کنسولگری‌ها، سفارتخانه‌ها، تمامی ساختمان‌هایی که وزیران و سفیران کشورهای خارجی در ترکیه زندگی می‌کنند و ساختمان‌هایی که به سازمانهای بین‌المللی ترکیه تعلق دارند، از پرداخت مالیات املاک معاف هستند. به دنبال این تخفیفات، دولت ترکیه به منظور پیشرفت در زمینه اقتصاد کشور و رونق بخشیدن به بخش‌های تولیدی و صنعتی، خرید و فروش ملک و واحدهای اشتغال‌ زایی، مالیات را کاهش داده است.پرداخت مالیات به صورت مستقیم و غیر مستقیم، بخش اعظم درآمد دولت ترکیه را تشکیل می‌دهد. در واقع اقتصاد حدود نهصد میلیارد دلاری ترکیه به مالیات وابسته است.

در مالیات مستقیم، همه‌ی شهروندان با خرید کالا و خدمات از دولت، موظف به پرداخت این مالیات هستند. برای مثال قیمت کالایی که از فروشگاه‌ها خریداری می‌شود، با عنوان «قیمت با احتساب مالیات بر ارزش افزوده» بیان می‌شود. این همان مالیاتی است که خریدار مستقیم آن را به دولت پرداخت می‌کند.

موضوعی که باید بدان واقف بود، این است که خرید املاک و مستغلات در ترکیه به یک راه و فرصت سرمایه‌گذاری تبدیل شده است. سیاست‌های مختلف دولت ترکیه مانند تخفیف‌ مالیات بر ارزش افزوده، اعطای تابعیت برای افرادی که ارزش ملک آن‌ها حداقل ۱ میلیون دلار است و معاف از مالیات بر ارزش افزوده در هنگام خرید و فروش ملک به اتباع خارجی، باعث شده این کشور گزینه‌ بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشد.

شما می توانید برای خرید و اطلاع از به روزترین لیست قیمت، تخفیف، برنامه پرداخت املاک مسکونی و تجاری در استانبول ترکیه، از طریق واتساپ و یا شماره 09126068567 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

املاک تامی پراپرتی

برای دریافت مشاوره خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه فرم زیر را پر کنید.

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید

آخرین مطالب

ارزیابی زمین در ترکیه

ارزیابی زمین در ترکیه

ترکیه در یک ارزیابی بین المللی از یک سیستم اطلاعات املاک و مستغلات مطابق با استاندارد … بسته به قطعه زمین و کاداستر (arazi) قابل طبقه بندی است. مفهوم زمین؛ مالیات … از قبل مشخص می شود که حساب بر چه اساسی برگزار می شود.

ادامه مطلب »
کد HES

کد HES

کد HES یک کد شخصی است که به منظور کاهش حضور افراد که تست آنها مثبت هستند یا با بیمار مثبت تماس دارند و از شرکت آنها در مجامع عمومی جلوگیری می کند ، توسط وزارت بهداشت اجرا می شود. داشتن کد HES معتبر هنگام ورود به هر مکان عمومی اجباری است.

ادامه مطلب »

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.