گرفتن گواهینامه در ترکیه

در دنیای مدرن و ماشینی امروز توانایی رانندگی و داشتن مدرکی که توان شما را به شکل قانونی اثبات کند یکی از لوازم زندگی است. البته که برای زندگی در شهرهای شلوغ ترکیه مانند استانبول، شاید شما بتوانید نیازهایتان را با وسایل نقلیه عمومی برطرف کنید و نیازی به رانندگی نداشته باشید. اما همیشه یک مورد اورژانسی می‌تواند معادلات ذهنی شما از محیط را برهم بزند و شما حتی اگر عادت به استفاده از رانندگی در زندگی شخصی خودتان نداشته باشید، به این موردنیاز پیدا کنید. علاوه بر این گرفتن گواهینامه در ترکیه می‌تواند به عنوان یک کارت شناسایی معتبر در ترکیه شناخته شود و حتی اقامت شما را تایید کند. اگر می‌خواهید تا با نحوه اخذ گواهینامه در ترکیه آشنا شوید، ادامه این پست را از دست ندهید.

در ترکیه شما می‌توانید به مدت 6 ماه تنها با ترجمه گواهینامه ایرانی خود یا گواهینامه بین‌المللی، بدون هیچ مشکلی رانندگی کنید. اما پس از 6 ماه برای رانندگی در این کشور، نیاز به گواهینامه ترکیه دارید. در خصوص اعتبار این گواهینامه به هیچ عنوان نگران نباشید. در حقیقت این گواهینامه برای افراد خارجی مشابه کارت اقامت عمل می‌کند و مدرک معتبری است که مقیم بودن شما را تأیید می‌کند. قبل از اینکه برسیم به چگونگی اخذ گواهینامه در ترکیه بگذارید با چگونگی دریافت گواهینامه بین‌المللی آشنا شویم.

چگونه گواهینامه بین‌المللی بگیریم؟

اگر شما قصد ندارید بیشتر از 6 ماه در ترکیه بمانید و در این مدت رانندگی خواهید کرد، می‌توانید از کشور خودتان گواهینامه بین‌المللی بگیرید. البته فراموش نکنید که این گواهینامه پس از 6 ماه دیگر اعتباری برای رانندگی در این کشور ندارد و شما باید گواهینامه ترک داشته باشید. توجه کنید که اگر این قانون را فراموش کنید و با گواهینامه منقضی شده خود رانندگی کنید، در صورت مطلع شدن پلیس جریمه سنگینی شامل شما خواهد بود. اگر هم در این مدت تصادف کنید ممکن است شرکت بیمه از پرداخت خسارت خودداری کند. گواهینامه‌های بین‌المللی با زمان یک یا سه ساله صادر می‌شوند ولی قوانین در ترکیه به شما تنها اجازه 6 ماه استفاده متوالی را خواهند داد.

پس از پایان مدت گواهینامه بین‌المللی، امکان تمدید وجود ندارد و شما باید از ابتدا برای دریافت این گواهینامه اقدام کنید.گواهینامه بین‌المللی شما علاوه بر فارسی به 7 زبان انگلیسی، فرانسوی، روسی، عربی، آلمانی، اسپانیایی و چینی نیز ترجمه می‌شود.شما می‌توانید از روش‌های زیر برای دریافت این گواهینامه اقدام کنید:مراجعه به مراکز و شعبه‌های اصلی کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی ایران در سراسر کشور: مدرک گواهینامه بین‌المللی شما در این مورد بلافاصله تحویل داده خواهد شد.

ضمنا می‌توانید با ثبت‌نام اینترنتی در سایت کانون جهانگردی و اتومبیل رانی نسبت به درخواست صدور این گواهینامه اقدام کنید.

گرفتن گواهینامه در ترکیه

شما در کشور خودتان گواهینامه گرفته‌اید و حالا اقامتی بیشتر از 6 ماه در ترکیه داشته‌اید و دیگر نمی‌توانید از گواهینامه بین‌المللی‌تان استفاده کنید.در چنین شرایطی شما به‌ سادگی می‌توانید بدون هیچ آزمون رانندگی و با داشتن کارت اقامت، گواهینامه ترکی خودتان را دریافت کنید. برای گرفتن گواهینامه در ترکیه شما باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

1.شما باید با در دست داشتن مدارک زیر به سفارت و یا کنسولگری ایران در شهری که هستید بروید:

 • اصل و کپی پشت و رو رنگی از گواهینامه ایرانی
 • اصل و کپی پشت و رو کارت اقامت ترکیه
 • اصل و کپی پاسپورت
 • کپی رنگی از آخرین مهر ورود به خاک ترکیه

آنها پس از بررسی اصالت این مدارک را تأیید می‌کنند و به شما برگه Aposti را تحویل می‌دهند.

2. پس از دریافت برگه Aposti باید به یک بیمارستان دولتی بروید تا سلامتتان مورد بررسی قرار بگیرد و در نهایت تأیید شود. این مرحله هزینه‌هایی را شامل خواهد شد که اگر در ترکیه بیمه درمانی داشته باشید می‌توانید تخفیف قابل‌ توجهی بگیرید. پس از این مرحله بیمارستان به شما یک گواهی که به گواهی اهلیت مشهور است خواهد داد که برای ادامه مراحل لازم است.

3. در این مرحله شما به مدرک تحصیلی خود نیاز خواهید داشت. شما باید آخرین مدرک تحصیلی خودتان را به دارالترجمه برده و به زبان ترکی ترجمه کنید و یک مترجم رسمی نیز پای این مدرک را امضا کند. پس از آن مدرک ترجمه شده را به اداره ثبت ترکیه یا نوتر ببرید و آن را تأیید کنید.

توجه داشته باشید که در این مرحله متأسفانه اخذ تأییدیه برای مدرک دیپلم بسیار ساده‌تر از مدارک بالاتر است. در واقع اگر مدرکی بالاتر از دیپلم دارید، باید مدرک خود را برای تایید به آنکارا بفرستید که این کار هم هزینه نهایی مراحل تایید را بالاتر می‌برد و هم زمان بیشتری طول می‌کشد.

4. پس از دریافت تأییدیه تحصیلی شما آن را به همراه دیگر مدارک تأیید شده به اداره نفوس می‌برید و پس از پرداخت هزینه و تحویل فیش بانکی گواهینامه رانندگی شما پس از ده روز به نشانی‌تان ارسال خواهد شد.

کلیه مدارکی که در این مرحله لازم خواهید داشت به شرح زیر است:

 

 • کارت اقامت
 • اصل و کپی رنگی گواهینامه ایرانی
 • اصل و کپی رنگی پاسپورت
 • ترجمه مدرک تحصیلی
 • گواهی اهلیت
 • برگه Aposti

 

اگر برای نخستین بار می‌خواهید در ترکیه گواهینامه بگیرید:

اگر شما می‌خواهید از اول تمامی گرفتن گواهینامه در ترکیه طی کنید نخست باید بدانید که کارتان کمی سخت‌تر از کسانی است که از پیش گواهینامه‌شان را در ایران دریافت کرده‌اند. اخذ گواهینامه در ترکیه از ابتدا کمی هزینه‌بر و زمان‌بر و سخت‌تر است. شما باید برای آموزش رانندگی و طی کردن مراحل دریافت گواهینامه به کلاس های آموزش رانندگی مراجعه کنید.

شما باید برای دریافت گواهینامه شروط زیر را رعایت کرده باشید:

شرط سن: شما برای دریافت گواهینامه هر وسیله نقلیه باید شرط سنیان را رعایت کنید.

 • 16 سال: رانندگی موتورسیکلت های پدال‌دار، موتورهای تا حجم 125 سی سی و موتورسیکلت‌های چهار چرخ
 • 18 سال: موتورسیکلت های تا قدرت موتور 35 وات، اتومبیل، کامیونت، تراکتور، ماشین‌آلات سنگین مانند بولدوزر، کامیون و کشنده تا وزن 12 هزار
 • 20 سال: موتورسیکلت باقدرت بیشتر از 35 وات
 • 21 سال: کامیون و کشنده، مینی‌بوس
 • 24 سال: اتوبوس

آموزش: شما باید در کلاس‌های رانندگی عملی و تئوری آموزشگاه‌ها شرکت کرده باشید.

سلامت: شما باید سلامت جسمانی لازم برای رانندگی را داشته باشید. شما برای دریافت تأییدیه سلامت می‌توانید به مراکز درمانی دولتی وابسته به وزارت بهداشت، مراکز درمانی وابسته به دانشگاه‌ها، مراکز بهداشت خانواده، بیمارستان‌ها و مراکز خصوصی و پزشکان، مراجعه کنید.

هویت: مدارک معتبر باید صحت هویت شما را تأیید کنند.

آزمون: شما باید در آزمون عملی و کتبی شرکت کنید و نمره قبولی را دریافت کنید.

تحصیل: شما حداقل باید از یک مدرسه ابتدایی فارغ التحصیل شده باشید.

هزینه: شما باید هزینه‌های دوره‌های آموزشی و امتحانات و دریافت گواهینامه در ترکیه را کاملا پرداخت کرده باشید. برای این امر ما به شما زراعت بانک را پیشنهاد می‌کنیم.

شما می توانید برای خرید و اطلاع از به روزترین لیست قیمت، تخفیف، برنامه پرداخت املاک مسکونی و تجاری در استانبول ترکیه، از طریق واتساپ و یا شماره 09126068567 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

املاک تامی پراپرتی

برای دریافت مشاوره خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه فرم زیر را پر کنید.

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید

آخرین مطالب

ارزیابی زمین در ترکیه

ارزیابی زمین در ترکیه

ترکیه در یک ارزیابی بین المللی از یک سیستم اطلاعات املاک و مستغلات مطابق با استاندارد … بسته به قطعه زمین و کاداستر (arazi) قابل طبقه بندی است. مفهوم زمین؛ مالیات … از قبل مشخص می شود که حساب بر چه اساسی برگزار می شود.

ادامه مطلب »
کد HES

کد HES

کد HES یک کد شخصی است که به منظور کاهش حضور افراد که تست آنها مثبت هستند یا با بیمار مثبت تماس دارند و از شرکت آنها در مجامع عمومی جلوگیری می کند ، توسط وزارت بهداشت اجرا می شود. داشتن کد HES معتبر هنگام ورود به هر مکان عمومی اجباری است.

ادامه مطلب »

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.