تمدید اقامت توریستی در سال 2020

تمدید اقامت توریستی ترکیه در سال 2020

در سال 2020 مطابق قانون جدیدی که از سوی اداره مهاجرت ترکیه اعمال شده است، احتمال تمدید اقامت توریستی ترکیه برای متقاضیان بسیار کمتر شده است و اگر درخواست تمدید رد شود، شخص تنها قادر است حداقل یک سال پس از اتمام مهلت اقامت توریستی خود مجدداً برای اخذ این اقامت اقدام کند.

با این وجود همچنان راه‌هایی وجود دارد که شما تمدید اقامت توریستی ترکیه در سال 2020 کنید و در این کشور بمانید. شما بسته به هزینه‌ای که می‌توانید متحمل شوید و بسته به شرایطی که دارید می‌توانید یکی از این روش‌ها را انتخاب کرده و اقامت خود را تمدید کنید. طبیعی است که برخی از این روش‌ها پرهزینه‌تر از دیگری هستند ولی شاید شرایط شما یکی را از دیگری به‌ صرفه‌ تر ارزیابی کند.

البته هنوز این قانون به‌ صورت عملی اعمال خود را آغاز نکرده است پس نمی‌توان با قطعیت درباره راه‌های مقابله با آن صحبت کرد، چون در عمل می‌تواند خیلی سخت‌گیرانه و حتی برعکس، بسیار آسان‌تر از متن نوشته شده باشند.

تمدید اقامت توریستی در سال 2020 به چه شکل است؟

پس از مشکلاتی که در عراق و سوریه به وجود آمد، کشور ترکیه مهاجران بسیار زیادی را در کشور خود پناه داد. هجوم این مهاجران که اغلب در سطح پایین اقتصادی هستند، ترکیه را دچار مشکلات داخلی بسیاری کرد. نرخ بیکاری ترکیه در این روند افزایش یافت و اقامت مهاجران برای دولت هزینه‌بر بود.

از طرفی دیگر بسیاری از مهاجران ترکیه با اقامت توریستی اقدام به فعالیت‌های غیرقانونی در بازار سیاه کرده‌اند. مشاغلی مانند دست‌فروشی در مراکز گردشگری و یا کارگری غیرقانونی. علاوه بر این، وجود این افراد به عنوان کارگر غیرقانونی کارفرمایان ترک را به استخدام آن‌ها با حقوقی بسیار کمتر از نرخ مصوب ترغیب کرده است و عدم پرداخت حق بیمه، مسئله‌ای دیگر است که کارفرمایان را برای سود بیشتر به استخدام آن‌ها مایل می‌کند.

دولت ترکیه با مشاهده این وضعیت، طی قانونی تصویب کرده است که اقامت توریستی افراد تنها در صورتی تمدید می‌شود که فرد دلایل کافی برای اقامت در این کشور داشته باشد و باری اضافی بر دوش ترکیه نباشد.

مطابق با بند e از ماده یک قانون 6458/31 اتباع خارجی و حفاظت بین‌المللی، از یکم ژانویه سال 2020 اتباع خارجی می‌توانند اقامت توریستی این کشور را به مدت یک‌ ساله دریافت کنند. این قانون شامل تمامی اتباع خارجی متقاضی برای اخذ اقامت توریستی ترکیه به‌جز شهروندان کشورهای عضو سازمان همکاری توسعه اقتصادی، اتحادیه اروپا، فدراسیون روسیه و جمهوری خلق چین، می‌شود.

بر اساس این قانون، تمدید اقامت توریستی مثل سابق آسان نخواهد بود و شما تنها می‌توانید یک سال پس از اتمام این اقامت جهت گرفتن اقامت مجدد اقدام کنید.

اما همچنین راهکارهایی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا شانس خود را برای تمدید اقامت بالا ببرید و بتوانید همچنان در این کشور بدون مشکل اقامت کنید. البته لازم به ذکر است؛ این راهکارها تمدید اقامت توریستی ترکیه شما را تضمین نمی‌کند و تنها شانس شما را بالاتر می‌برد.

تمدید اقامت توریستی ترکیه تا حد زیادی متوجه شخص مأمور پرونده متقاضی است. او می‌تواند تصمیم بگیرد که تمدید اقامت توریستی برای چه کسی می‌تواند لازم باشد. پس حتماً برای تمدید این اقامت دلایل کافی با خود به همراه داشته باشید. چون دولت ترکیه به هیچ عنوان بر آن نیست که کشور را از مهاجران خالی کند. مهاجران ترکیه در بسیاری موارد سود و سرمایه بسیار زیادی را عاید این کشور کرده‌اند. قصد این قانون بیشتر بر این است که مهاجران را به شکلی فیلتر کند و از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کند.

چگونه می‌توان شانس تمدید اقامت توریستی ترکیه را بالا برد؟

ثبت‌نام در مؤسسات آموزشی

یکی از راه‌هایی که پیش از این برای دریافت اقامت در ترکیه توصیه کرده بودیم، شرکت در کلاس‌های آموزشی زبان تومر بوده است. شما با ثبت‌نام در کلاس‌های زبان ترکی مؤسسات معتبر می‌توانید شانس خود را جهت تمدید این اقامت بالا ببرید. از آن‌جایی که این دوره اغلب یک سال طول می‌کشد شما می‌توانید خیالتان را از بابت یک سال اقامت در این کشور راحت کنید.

علاوه بر کلاس‌های آموزشی زبان تومر، ثبت‌نام رسمی در کلاس‌ها و دوره‌های مختلف هنری و یا فنی مانند آرایشگری، طراحی لباس، حسابداری و یا حتی گذراندن دوره‌های ورزشی می‌تواند یک دلیل برای تمدید اقامت شما باشد.

هزینه این دوره‌ها معمولاً از ترمی هزار لیر آغاز می‌شود و شاید تا 4 هزار لیر افزایش پیدا کند. دوره‌های طولانی‌مدت تر هزینه بیشتری به همراه خواهد داشت.

ثبت‌نام در دانشگاه

راه دیگری که وجود دارد ثبت‌نام در دانشگاه و اخذ اقامت تحصیلی است ولی از آن‌جایی که اغلب دانشگاه‌های خصوصی اقدام به پذیرش دانشجو بدون آزمون ورودی می‌کنند که شهریه بسیار بیشتری دارد. هرچند خیالتان از بابت تمدید راحت‌تر خواهد بود. ولی ورود به این دانشگاه‌ها نیز بدون داشتن مدرک زبان معتبر مانند تومر و یا آیلتس ممکن نخواهد بود.

شرکت در مقاطع ارشد و دکتری بدون آزمون ورودی راحت‌تر خواهد بود ولی گذراندن آن نیز به همان مراتب می‌تواند سخت‌تر باشد.

تغییر اقامت توریستی به تحصیلی می‌تواند یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها باشد ولی اغلب به‌صرفه نیست.

تحصیل فرزند

اگر خانواده‌ای فرزند محصل داشته باشد، ادامه تحصیل فرزند در مدرسه می‌تواند دلیل خوبی برای تمدید این اقامت باشد. البته بهتر است سرپرست خانوار دلایل و مدارک کافی از وضع مالی مناسب و عدم نیاز به شغل‌های کاذب و غیرقانونی را اثبات کند.

مسائل درمانی

اگر فردی از خانواده بیمار است و تغییر محل زندگی او می‌تواند به شرایط جسمی آسیب برساند، شما می‌توانید برای دریافت اقامت بشردوستانه به‌واسطه آن فرد اقدام کنید و مجوز اقامت توریستی خود را تمدید کنید.

خرید ملک

خرید ملک با هر مبلغی دلیل کاملاً موجهی برای دریافت اقامت توریستی ترکیه شما خواهد بود. شما می‌توانید در شهرهای کوچک با مبالغ بسیار کم خانه بخرید و شانس تمدید اقامت خود را بالاتر ببرید. البته توجه کنید که اجازه اقامت شما نیز در همان منطقه صادر خواهد شد. به این صورت با تغییر اقامت خود به اقامت خرید ملک می‌توانید از سکونت در این کشور مطمئن‌تر شوید.

خرید زمین

خرید زمین نیز می‌تواند یکی از راه‌های تمدید اقامت شما باشد. با این تفاوت که شما باید مجوز و مدارک ساخت‌وساز خود را نیز ارائه بدهید و اگر زمین تا دو سال ساخته نشود، شهرداری می‌تواند آن را به نفع خود مصادره کند.

ثبت شرکت

شما می‌توانید با ثبت شرکت، اقامت خود را به کاری تغییر بدهید و شانس تمدید اقامت خود را بالاتر ببرید. البته باوجوداینکه ثبت شرکت فعالیتی هزینه‌بر نیست، نگه‌داشتن آن بسیار هزینه‌بر است و به‌هیچ‌عنوان برای صرف گرفتن اقامت توصیه نمی‌شود.

شما می توانید برای خرید و اطلاع از به روزترین لیست قیمت، تخفیف، برنامه پرداخت املاک مسکونی و تجاری در استانبول ترکیه، از طریق واتساپ و یا شماره 09126068567 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

املاک تامی پراپرتی

برای دریافت مشاوره خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه فرم زیر را پر کنید.

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید

آخرین مطالب

ارزیابی زمین در ترکیه

ارزیابی زمین در ترکیه

ترکیه در یک ارزیابی بین المللی از یک سیستم اطلاعات املاک و مستغلات مطابق با استاندارد … بسته به قطعه زمین و کاداستر (arazi) قابل طبقه بندی است. مفهوم زمین؛ مالیات … از قبل مشخص می شود که حساب بر چه اساسی برگزار می شود.

ادامه مطلب »
کد HES

کد HES

کد HES یک کد شخصی است که به منظور کاهش حضور افراد که تست آنها مثبت هستند یا با بیمار مثبت تماس دارند و از شرکت آنها در مجامع عمومی جلوگیری می کند ، توسط وزارت بهداشت اجرا می شود. داشتن کد HES معتبر هنگام ورود به هر مکان عمومی اجباری است.

ادامه مطلب »

دیدگاه ها

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.